“Yaz motivleri” – Komratta resim sergisi

Harman ayının birindä Atatürk adına Komrat bibliotekasında açıldı Praskovya Bejenarın hem Vera Jekovanın resim sergisi.

Praskovya Bejenar artık üçüncü kerä kendi resimnerini sergileer Atatürk bibliotekasında, o pay alêr Gagauziya resimcilär birliinin sergilerindä dä. Bu sergidä resimci sergiledi natürmortları hem peyzajları, angılarında kullanıldı yaalı boya, akvarel hem başka tehnika.

Can yalpaklıı, resimnerdeki garmoniya, angısını resimci görer insanda hem tabiatta, – hepsi bunnar var Praskovya Bejenarın yaratmalarında.

Jekova Vera da başlêêr resimcilik yolunu. O duudu Komratta, universiteti bitirdiynän, işledi şkolada üüredici hem bibliotekada.

Türkiyada işledi 11 yıl, neredä yabancı dillär merkezindä üüretti rus dilini hem çevirici işledi. Ama resim yapmaa o hep istärdi da iki yıl geeri başladı bu işi.

2016 yılda Tula kasabasında geçti onun ilk resim sergisi – “Radujnoe nastroenie”, hep o yılın çıktı Konstantin Averyanovun “Nüansı” peet toplumu, angısına girdi Vera Nikolaevnanın resimneri.

Serginin açılışı geçti sıcak atmosferada. Resimcilär hem incä zanaat meraklıları lafettilär resimcilik için, paylaştılar kendi fikirlerini hem görüşlerini.

Praskovya KARA